úvod | tisk | napište nám
Jak efektivně utrácet za internetovou propagaci

Webdesignové novinky

Responsive weby

Vznikají hlavně kvůli narůstajícímu počtu zařízení pro brouzdání na webu a jejich odlišným velikostem. Zatímco desktopy a notebooky mohou bez problémů zobrazovat jednu verzi webu, v mobilních zařízeních už ta samá verze není tak pohodlná.

Původním řešením byla výroba čistě mobilních webů, které byly v podstatě osekané verze normálního. Vyhodily se nadbytečné grafické i textové prvky, hlavní menu se udělalo lépe přístupné na malých displejích mobilních telefonů a odmazal se i "nepotřebný" obsah. V dnešní době, kdy přístup na internet má spousta dalších zařízení, jako například tablety a netbooky, není tato varianta pro každého vyhovující.

A tak vznikají responsivní weby, které se dají úrovní přizpůsobení
rozdělit do několika kategorií:

CSS a JS

Podpora CSS3 v nejčastěji používaných prohlížečích je sen každého vývojáře webu, bohužel jen snem také dlouho zůstane. Firefox a Chrome mají podporu slušnou, prozatím neumějí jen několik méně důležitých věcí, Opera se drží kousek za nimi. Jak už jsou vývojáři zvyklý, problém je u IE. Verze 9, která je zatím nejnovější, má asi tak poloviční podporu, s kterou se dá už pracovat. Problém je u verze 8, která má podporu téměř nulovou. A proč se zabývat webem ve starší verzi než nejnovější? Pro nainstalování IE verze 9 je potřeba mít novější operační systém nebo service pack 2, s nainstalováním service packu mají problém lidé po celém světě a i když novou verzi prohlížeče chtějí, nemají možnost ji mít.

Díky JS se dají pro starší IE využít zaoblené rohy, stínování a přechody na pozadí. CSS3 ale není jen o pěkných efektech, které se nemusejí dělat graficky. CSS jsou také pseudoselektory, díky kterým není zdrojový kód plný odrážek, oddělovačů a nepotřebných dat.

Fonty

Už delší dobu se na webu dají použít jiné fonty než ty obsažené ve Windows. Fonty, podobně jako obrázky z fotobank, nejsou zadarmo a používat by se měly rozumně. Web s deseti různými fonty, které nejsou čitelné, nebude nikdo číst a okamžitě ho opustí. Využít se může Google web fonts (http://www.google.com/webfonts) nebo napojení písma přímo do css souboru. Vlastní font se dá také pohodlně využít pro ikonky, odrážky a podobné prvky - příkladem je balík Font Awesome (http://fortawesome.github.com/Font-Awesome/#new-icons)

Ukázky zajímavých JS

Pokud máte zájem o služby naší společnosti, kontaktujte nás na obchod@neofema.cz nebo použijte poptávkový formulář.

 

Štítky: návody, www stránky

Reference

Štítky

Naše nabídka

- Profesionální tvorba www 
- Elektronický obchod
- E-marketing, SEO, PPC
- E-commerce, Intranet, Portály
- Webhosting, konzultace, poradenství
- Grafika, loga, design, tisk

 
Více informací
 
 
Novinky | Naše reference | Naše nabídka | Kontakt | Otázky a odpovědi