úvod | tisk | napište nám
Jak efektivně utrácet za internetovou propagaci

Stručný přehled druhů vazeb tiskovin

28.02.2012  |  Ing. Táňa Vohradníková, account manager Aktualizováno: 19.03.2012
Neustále se setkáváme s dotazem:
„A jakou vazbu byste nám doporučili?“

Je to většinou otázka peněz, ale zároveň
i druhu a rozsahu tiskoviny.

Pro lepší orientaci v této oblasti následuje stručný přehled.

Vazby z běžného pohledu klienta dělíme na:

Měkké vazby (paperback)

V1
šitá vazba
Složky jsou vkládány do sebe a s obálkou sešity sponkou. Většinou postačí 2 sponky, které mohou být i s očky do šanonu. Papír do 70g/m2 umožňuje – 120stran, nad 70g/m2 – 88 stran.
V2
lepená vazba
Složky ve hřbetu jsou frézovány – zdrsněny, spojeny lepidlem a vloženy do obálky. Obálka je měkká papírová, hřbet je rovný.
V3
bloková vazba
Brožura je ve hřbetu sešita ze strany drátem, celek je vložen do papírové obálky. Bloková vazba se nejčastěji používá u skript. Používá se do rozsahu 400 stran.
V4
šitá vazba
Měkká vazba, která se zpevňuje šitím. Je technologicky náročnější, ale má proti ostatním vazbám vysokou životnost. Složky jsou ve hřbetu šité tavnými nitěmi a zalepeny. Používá se do rozsahu 800 stran.

Polotuhé vazby

V5 Desky z lehčí lepenky, knižní blok je lepen nebo šitý nití. Desky mohou být potaženy papírem nebo plátnem, hřbet je rovný. Vazba je podobná V2.
V6 Lepenkové desky spojené plátnem nebo papírem. Použití v dětských knížkách.

Tuhé vazby

V7
poloplátěná s okraji
Knižní vazba s kombinovaným povrchem, proto poloplátěná. Desky jsou většinou potaženy potištěným papírem a hřbet plátnem.
V8
celoplátěná
Knižní vazba s nekombinovaným potahem, většinou se používá plátno, ale jsou povoleny 3 varianty. V8a - potažena laminovaným papírem, V8b – potažena papírem, V8c – potažena speciálním materiálem, většinou usní a vatování desek. Hřbet knihy může být rovný nebo kulatý.
V9 Desky jsou velmi tuhé z plastu.

 

Potah desek je kvůli ochraně a životnosti většinou laminován = povrch papíru je potažen slabou fólií, která může být lesklá, matná nebo strukturovaná.

Obálka zdobí slepotiskem, což je vytlačení nápisu nebo obrazce do obálky (přebalu). Ražba je vyražení nápisu nebo obrazce do obálky knihy přes slabou fólii, ze které se na obálku přenese barva (např. zlatá, stříbrná či bronzová).

Ostatní vazby

Twin wire drátěná vazba Vhodná vazba pro nástěnné, stolní kalendáře, skripta, bloky. Pro jednotlivé rozsahy se využívají různé velikosti spirály. Spirála může obsahovat 1 – 2 háčky na pověšení. Použití do maximální velikosti zavírané délky bloku 640 mm.
Spirálová nebo kroužková vazba Blok včetně desek je spojen klasickou navinovací spirálou, která může být umělohmotná nebo kovová. Pro tuto vazbu nelze použít variantu s háčkem. Použití do maximální velikosti zavírané délky bloku 640 mm.
Rychlovazba, násuvné hřbety Pouhým nasunutím hřbetu na listy dokumentu vytvoříte praktickou vazbu, která se dá jednoduše aktualizovat anebo rozebrat.
Rychlovazba, termodesky Termodeskami lze velmi esteticky svázat dokumenty od 10 - 120 listů.

 

Použité zdroje:
Skripta Univerzita Pardubice

 

 

Štítky: grafické práce, marketing, tiskoviny

Reference

Štítky

Naše nabídka

- Profesionální tvorba www 
- Elektronický obchod
- E-marketing, SEO, PPC
- E-commerce, Intranet, Portály
- Webhosting, konzultace, poradenství
- Grafika, loga, design, tisk

 
Více informací
 
 
Novinky | Naše reference | Naše nabídka | Kontakt | Otázky a odpovědi