úvod | tisk | napište nám
Jak efektivně utrácet za internetovou propagaci

Obchodní a licenční podmínky fotobank

02.02.2012  |  Petra Mikulková, assistant
Fotobanka je internetové úložiště fotografií, které je možné využívat s určitými licenčními podmínkami. Vydavatelé, reklamní agentury, grafici a další osoby pracující s fotografiemi využívají fotografické banky k uspokojení svých potřeb. Zákazník, který využívá fotobanku místo pronájmu vlastního fotografa může ušetřit čas a peníze, ale také obětuje tvůrčí kontrolu.

Uložiště s fotografiemi může být prezentováno v online databázi na internetu, s možností nakoupit online či získat snímek přímo stažením z FTP nebo e-mailem. Moderní databáze často nabízí kromě obrázků také videa a ilustrace.

Při nákupu fotografií na fotobance je nutné dodržovat obchodní a licenční podmínky:

1. Žádný prodej

Stažený obsah se nesmí dále prodávat za žádných okolností (s výjimkou vlastnění exkluzivní licence).

2. Sublicence

Umožňuje sdílet a používat fotografie v neomezeném množství, ale nesmí je prodávat. Netýká se fotek, které jsou pak výrazně upraveny (odlišují od originálu). V případě nevlastnění exklusivní licence se mohou fotky používat pouze v kvalitě 1,000 x 1,000 pixelů.

3. Restrikce - je zakázáno

4. Vlastnictví a zrušení práv

Majitel licence bere na vědomí a souhlasí, že veškerá práva vlastní fotobanka, která má zároveň právo použít projekt majitele licence jako referenci.

5. Odškodnění

Majitel licence souhlasí, že bude bránit a dodržovat dobré jméno fotobanky zejména pak tím, že se vyhne protizákonnému jednání.

6. Omezení a prohlášení

Majitel licence souhlasí s tím, že fotobanka není zodpovědná za žádné škody na majetku spojené s užíváním jejich služeb. Dále bere na vědomí že fotobanka nebere zodpovědnost za ochranné známky a trademarky použité na dalších prvcích majitele licence.

7. Podmínky a ukončení

Fotobanka může kdykoliv zrušit práva k fotografiím stejně tak může licenci ukončit i její majitel. V případě přerušení licence je bývalý majitel původní licence povinen odstranit veškerý materiál.

8. Účinky ukončení smlouvy

Po ukončení smlouvy musí být odstraněny všechny materiály.

Druhy licencí

Fotobanka Dreamstime nabízí několik druhů licencí, které udávají práva vlastníkům jednotlivých licencí.

Royalty-Free License (RF) - je základní licence.

Princip spočívá v tom, že obrázek zaplatíte jednou, ale můžete ho používat tak často, jak chcete, pouze s několika omezeními (v rámci jedné země a pouze jedním člověkem /zaměstnancem/ v rámci jedné společnosti, která licenci zakoupila). Jinými slovy, není zde žádný jiný licenční poplatek než ten počáteční (nákupní). Maximální počet kopií pro tištěné materiály je 500 000 kusů.

Editorial License

- je licence s velmi omezenými možnostmi. Používá se ve spojení s aktuálními kulturními, politickými a zpravodajskými účely. Tato díla mohou obsahovat rozpoznatelné obličeje osob, které nepodepsali smlouvu Model release. Mohou být viditelná i loga a názvy firem. Při použití těchto děl jste plně zodpovědní za jejich obsah.

Extended License - rozšířené licence

Fotobanka FOTOLIA a DREAMSTIME nejsou jedinými fotobankami, k dalším patří např. Sundayphoto, Profimedia, ČTK, Česká fotobanka a mnoho dalších.

 

Použité zdroje:
http://cs.wikipedia.org
http://www.fotolia.com
http://www.dreamstime.com

 

 

Štítky: grafické práce, marketing, právní rady

Reference

Štítky

Naše nabídka

- Profesionální tvorba www 
- Elektronický obchod
- E-marketing, SEO, PPC
- E-commerce, Intranet, Portály
- Webhosting, konzultace, poradenství
- Grafika, loga, design, tisk

 
Více informací
 
 
Novinky | Naše reference | Naše nabídka | Kontakt | Otázky a odpovědi