úvod | tisk | napište nám
Jak efektivně utrácet za internetovou propagaci

Jemný úvod do mod rewrite a hezkých URL

28.01.2012  |  Marek Zvolský, PHP programátor Aktualizováno: 02.02.2012
{ }Mod rewrite je modul webového serveru Apache. Modul umožnuje zpracování požadavků ze strany prohlížeče (resp. uživatele) přímo na webovém serveru a následně definuje způsob, jakým jsou tyto požadavky nadále zpracovávány samotným serverem. To je možná trochu složité, proto se raději podíváme na praktické použití.

K čemu se používá

Použiti mod rewrite je běžné například při vytváření virtuálních souborů a složek, nejčastěji u share serverů. Také je velmi přínosný při přesměrování webu, při přesunu na jiný server nebo doménu a má i řadu dalších možností využití.

V současné době je však nejvíce používán na vytváření tzv. hezkých url. Hezkými url rozumíme takové adresy, které jsou snadno čitelné, lidsky rozumné a leckdy se dají dokonce i zapamatovat. Typickým příkladem hezké adresy může být třeba „http://blog.neofema.cz/nase-reference/logotypy/“ . Již na první pohled vidíme, co můžeme od takové stránky očekávat. Na druhé straně na webu stále setkáváme i s, řekněme, tradičními adresami, např.: „http://test.cz/cl.php?item=853“, ze kterých se nedozvíme zhola nic. Samozřejmě i použití takových adres má své místo na webu. Bývá jednodušší a rychlejší na implementaci a lze tak ušetřit čas tam, kde použití hezkých url není nutné nebo nemá žádný přínos.

Jak náročné je udělat hezké url?

Jako u většiny programových úprav nelze jednoznačně dopředu říci, jak náročné bude provedení všech nezbytných úprav. Vždy záleží na konkrétních stávajících stránkách, jakým způsobem jsou naprogramovány a připraveny na takto razantní úpravu a také jak se mají hezké url generovat a co přesně mají obsahovat.

Obecně platí, že pokud se s hezkými adresami počítá již od prvních návrhů webu, nenavýší to časovou náročnost projektu nijak významně. Nicméně pokud se mají hezké url dodat již do existujících stránek dodatečně, může nastat problém, jehož řešení zabere řadu hodin a v extrémním případě třeba i desítek hodin.

K čemu ještě slouží hezké URL?

Hezké url je také jedním ze způsobů, jak dát internetovým vyhledávačům informaci, co stránky obsahují a vylepšuje tak vyhledatelnost stránek, jinými slovy - pomáhá v SEO. Nicméně je třeba si uvědomit, ani sebekrásnější webová adresa nemůže nahradit nekvalitní obsah stránek.

 

Štítky: návody

Reference

Štítky

Naše nabídka

- Profesionální tvorba www 
- Elektronický obchod
- E-marketing, SEO, PPC
- E-commerce, Intranet, Portály
- Webhosting, konzultace, poradenství
- Grafika, loga, design, tisk

 
Více informací
 
 
Novinky | Naše reference | Naše nabídka | Kontakt | Otázky a odpovědi