úvod | tisk | napište nám
Jak efektivně utrácet za internetovou propagaci

HTML5

HTML5 přináší několik skvělých novinek a je určitě budoucností webu. Čas pohřbít HTML4 ještě ale nenastal.

Použít na projektu HTML5 nebo ne? To záleží hned na několika faktorech - požadované podpoře prohlížečů, využitelnosti nových prvků v projektu nebo i době, za jakou se plánuje další redesign/přeprogramování.

Nejste si jistí, jestli je HTML5 pro Váš web vhodné nebo ne? Rádi Vám poradíme, stačí nás kontaktovat.


Proč HTML5 použít

Nové prvky umožnují psát čistší kód, lépe se v něm vyznají vývojáři a dokonce i vyhledávače. Hlavička, patička, navigace i články mají svůj vlastní element a lze jednoznačně při pohledu do kódu říct: "Tak tohle je navigace a támhle je patička." Dosud byl každý z těchto částí webu obalen zpravidla divem, kterých na stránce můžou být desítky. Poznat se daly pouze podle identifikátoru nebo třídy. Čistý kód snižuje velikost souborů a tím, hlavně v případě velkých projektů, i dobu načítání. Podporovány jsou jen v novějších prohlížečích.

Canvas, audio, video - dříve se pro mediální soubory musel používat flash. Hlavním problémem bylo, že každý uživatel neměl nainstalovaný flash přehrávač. Velké flashe brzdily načítání stránky a někdo si flashe blokoval, protože ho často používaly reklamní bannery. HTML5 přináší možnost na flash zapomenout, pokud vám nevadí podpora jen v novějších prohlížečích a nutnost poskytnout data ve více formátech.

HTML5 je budoucnost - pokud chcete, aby váš web držel krok s dobou, a máte prostředky pro jeho údržbu a vývoj, je HTML5 pravděpodobně správná volba. Dříve nebo později tenhle přechod potká každý web, který nechce být archivní jako jsou dnes například Windows 98.


Proč HTML5 nepoužít

Specifikace HTML5 stále není dokončená a ještě ani dlouhou dobu nebude. Sami její tvůrci nemají v některých otázkách jasno a čeká je ještě spousta práce. Webové prohlížeče se snaží podporovat další nové možnosti, ale spolehnout se na ně nejde. Jen málokterá novinka se dá bezpečně použít, pro většinu je potřeba JavaScript, aby fungovala většině uživatelů. Zbytku je lepší se prozatím vyhnout, ať už z důvodů nulové podpory nebo rozdílné funkčnosti v různých prohlížečích.

Potřebujete, aby web fungoval i na starých prohlížečích? Tak na HTML5 zapomeňte. Hodiny strávené na snaze zprovoznit nové věci i pro staré verze se dají využít lépe.

HTML5 je tu od toho, aby vývojářům usnadnilo práci. Není to zázrak, který by váš web dostal na prví pozice ve vyhledávání, přinesl nové klienty nebo dokonce zvýšil zisky. I bez něj se dají vytvořit kvalitní stránky a to zatím jednodušeji a rychleji.


Rozhodnutí, jestli bude HTML5 použito nebo ne, přenechte raději vývojářům. Sami budou web vyrábět, mají s tím zkušenosti a lépe odhadnou, jestli to nepřinese více problémů než užitku.

 

Štítky: www stránky

Reference

Štítky

Naše nabídka

- Profesionální tvorba www 
- Elektronický obchod
- E-marketing, SEO, PPC
- E-commerce, Intranet, Portály
- Webhosting, konzultace, poradenství
- Grafika, loga, design, tisk

 
Více informací
 
 
Novinky | Naše reference | Naše nabídka | Kontakt | Otázky a odpovědi