úvod | tisk | napište nám
Jak efektivně utrácet za internetovou propagaci

Co je to FTP a jak se připojit?

21.01.2012  |  Tomáš Veverka, PHP programátor Aktualizováno: 02.02.2012

FTP je anglická zkratka pro File Transfer Protocol, jedná se o standartní protokol (funkci) internetu. Tak jako například protokol HTTP slouží pro načítání internetových stránek či SMTP pro elektronickou poštu. Tak FTP dokáže přenášet soubory mezi dvěma počítači v prostředí internetu. Kdy na jedné straně je klient (Váš počítač) a na straně druhé server (počítač umístěný kdekoliv na světě). Takže můžete odesílat soubory z Vašeho počítače na server stejně jednoduše jako kopírujete soubory ve Windows mezi složkami.

FTP je tedy nejčastěji využíváno pro správu souborů na vzdáleném serveru například pro editace webových stránek či sdílení obsahu.

Připojení k FTP serveru a jeho obsluha

Pro návázání spojení existuje celá řada programů. Nejznámější jsou Total Commander (shareware souborový manažer s možností práce přes FTP) a WinSCP (freeware program pro práci s FTP, SFTP, SSH).
Na následujícím příkladu si ukážeme obsluhu pomocí programu WinSCP, postup připojení se nechá aplikovat i na všechny ostatní programy.
K připojení potřebujeme následující údaje : adresa FTP serveru, uživatelské jméno a heslo.
Program stáhneme z adresy http://winscp.net/eng/download.php kde vybereme Installation package.
Po stažení, nainstalování a spuštění se objeví přihlašovací okno:

Z nabídky vpravo vybereme možnost Nový:

Do formuláře vyplníme Hostitel (například ftp.neoprojekt.cz), Uživatelské jméno (například mujnovyweb.cz), Heslo (Vaše heslo) a v Protokol vybereme Přenosový protokol FTP - Bez šifrování.
Klikneme na Uložit a nové spojení i s heslem uložíme. Objeví se seznam uložených připojení a dvojklikem se k požadovanému připojíme. Nyní, pokud nenastala chyba, jste připojeni ke vzdálenému FTP serveru jehož výpis souborů vidíte v pravém sloupci. Dále můžete s FTP pracovat stejně jako ve Windows (nahrávat, stahovat a editovat soubory).

Kompletní dokumentaci k programu naleznete na adrese http://winscp.net/eng/docs/lang:cs

 

Štítky: návody

Reference

Štítky

Naše nabídka

- Profesionální tvorba www 
- Elektronický obchod
- E-marketing, SEO, PPC
- E-commerce, Intranet, Portály
- Webhosting, konzultace, poradenství
- Grafika, loga, design, tisk

 
Více informací
 
 
Novinky | Naše reference | Naše nabídka | Kontakt | Otázky a odpovědi